Przejdź do głównej zawartości

Survival - Woda

Witajcie!
Ostatni post był o ogniu, więc dzisiaj o innym żywiole - wodzie!
Zacznijmy może od tego, w jaki sposób możemy wodę pozyskać. Sposobów jest wiele, ale ja
wymienię jedynie kilka.

1) Źródło wody bieżącej - rzeki, strumyki, jeziora.


2) Nałożyć w worek foliowy na gałąź z liśćmi i przeczekać kilka(naście) godzin, a parująca woda osadzi się na ściankach woreczka.

3) Destylarka ziemna - aby ją wykonać, należy wykopać dołek w wilgotnym podłożu, w ten dół po środku wstawić kubek, następnie nałożyć na dziurę folię i przytrzymać naokoło kamieniami/przybić śledziami etc. Na zwieńczenie po środku folii położyć kamień. Działa to w ten sposób, że woda będzie się kondensowała na folii, po czym spływała w dół i się skraplała do kubka.




Oczyszczanie wody
W pierwszym przykładzie pozyskania wody, zanim ją wypijemy, musimy ją oczyścić. Jeżeli widzimy, że woda jest zanieczyszczona pisakiem, mułem etc., musimy ją wpierw przefiltrować. W jaki sposób to zrobić? - jest to bardzo proste, wystarczy, że przetniemy plastikową butelkę w 1/3 i weźmiemy górną część. Następnie zrobimy kilka dziurek w nakrętce, po czym do środka włożymy watę, bandaż, skrawek koszulki, cokolwiek innego, przez co będziemy mogli przepuścić wodę. Wtedy wystarczy zawiesić ją gdzieś na drzewie, możemy to też trzymać, a pod spód podstawić kubek, lub dolną część butelki. W tym momencie nasza woda jest przefiltrowana, lecz nie jest czysta pod względem bakteryjnym. Wtedy, wodę przelaną do metalowego kubka należy gotować przez 10 minut. Po takiej kuracji 99% bakterii zostanie zabitych.

W dzisiejszym poście to by było na tyle!
Trzymajcie się!


Komentarze

  1. Wodę mam z kranu! Elo, odkręcam i mam! :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo się cieszę! Gorzej będzie, gdy tej wody w kranie zabraknie... I co wtedy?

      Usuń
  2. Pójdę do sklepu i kupię butelkowaną.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ok. Wolny kraj, możesz robić, to, co chcesz!

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Mini Nerka EDC Baribal - Recenzja

Witajcie! Dzisiejszy post (który, jak już się przyjęło jest po długiej przerwie;)) będzie o Mini Nerce EDC polskiej firmy Baribal. Niektórzy czytelnicy bloga, którzy czytają go już od jakiegoś czasu mogą pamiętać, że recenzję tego produktu już kiedyś napisałem. To prawda, recenzja kiedyś już była, a w niej skrytykowałem przede wszystkim łuszczącą się gumę pokrywającą Cordurę od  wewnątrz. I co się niedawno okazało - po około roku od opublikowania tamtego posta napisał do mnie producent nerki - Baribal. Wyjaśnił mi, ze w tamtym czasie dostali wadliwą serię Cordury. Nerki wyprodukowane z tamtego materiału, które zostały reklamowane przez osoby, które kupiły trefne produkty były wymieniane. Myśląc jednak, że ta łuszcząca się guma jest „standardem” w ich produktach, poruszyłem ten temat w recenzji. Producent w wiadomości zaproponował, ze wyśle mi nową nerkę, a ja napisze nową recenzję. I w taki właśnie sposób czytacie dzisiejszy post. Na wstępie jeszcze dodam, że zapraszam na Facebooka

Recenzja - nóż Kamper Mini firmy Varms Poland

Witajcie! Po długiej przerwie, która nastąpiła ze względu na natłok zajęć związanych ze szkołą. Jednak wracam, gdyż jestem chory i mam czas na pisanie :P Dzisiejszy post będzie recenzją noża, który wysłał mi jego producent jakieś 3 miesiące temu. Chodzi tutaj o popularnego ostatnio w internecie, polskiego producenta noży Varms Poland. Firma ta na rynku nożowym wzbudza wiele kontrowersji. Jedni mówią, że ich produkty są słabej jakości i się łamią, a drudzy bardzo je sobie zachwalają. Jak jest na prawdę? Sprawdziłem to.

Helikon-Tex Essential Kitbag - recenzja

Helikon, ponad trzy lata temu, wprowadzając do sprzedaży linię Bushcraft, jako jeden z pierwszych produktów wypuścił małą torbę Essential Kitbag. Wygląd zewnętrzny nowej kieszeni i jej funkcjonalność od razu przyciągnęła wielu fanów bushcraftu i innych dziedzin outdoorowych. Co w niej takiego świetnego? O tym w tej recenzji. Na początku warto wspomnieć o tym, że projekt tej ładownicy powstał przy współpracy Helikona z Survivaltechem - jedną z pierwszych i największych szkół survivalu w Polsce. Doświadczenie zebrane przez lata pracy w lesie pozwoliła na stworzenie linii na prawdę przemyślanych produktów, które nie zawiodą nas w ciężkich warunkach. Essential Kitbag Helikona jest bardzo dobrze uszytym zasobnikiem, w który, jakby się uprzeć, możemy minimalistycznie spakować się na jednodniowy wypad do lasu. Warstwa zewnętrzna torby została uszyta z Cordury, co zapewnia nam dobrą wytrzymałość na potencjalne przetarcia produktu. Główna komora kieszeni, która zamykana jest na klap